sporządzanie kosmetykówW przypadku wykonywania kosmetyków mineralnych można mieszać składniki na trzy sposoby:

W torebce strunowej

W tym przypadku korzystamy z bardzo prostej metody, w ramach której wsypuje się półprodukty do torebki i dokładnie ją zamyka. Następnie wszystko rozciera się dłońmi co jakiś czas przesypując to co znajduje się w środku. Po upływie kilku minut produkty są już dokładnie wymieszane. Nie można jednak stosować metody przy pigmentach matowych, które będą się trudno rozcierać a ich złe roztarcie może prowadzić do powstania smug na skórze.

W moździerzu

To również bardzo praktyczna i prosta metoda, z której zawsze można korzystać. Składniki umieszcza się w moździerzu i uciera do ich wymieszania. Tutaj trzeba najpierw utrzeć składniki, które mogą się zbrylić a potem dodać inne półprodukty oraz wypełniacz główny, który należy dodawać stopniowo. Na końcu można dodać całość do torebki strunowej i tam jeszcze wymieszać. Taka metoda mimo, że jest nieco bardziej skomplikowana daje naprawdę bardzo dobre efekty. Jeśli zależy nam na mieszaniu matowych pigmentów na pewno uzyskamy tutaj dużo lepsze efekty. Pigmenty takie mogą się jednak przyklejać do moździerza i w takim przypadku warto je odskrobać. Jeśli natomiast będziemy stosować kolorowe miki powinniśmy mieszać je w torebce strunowej, jeśli będzie nam zależeć na tym by miały błyszczący charakter.

W młynku

jak mieszać kosmetykiW tym przypadku mieszanie jest najbardziej rozwinięte technicznie, ale będzie również najbardziej efektywne. Dzięki stosowaniu młynków otrzymamy świetnie wymieszane pigmenty i jednorodne kosmetyki. Jeśli stosujemy matowe pigmenty można wcześniej lekko rozetrzeć je w moździerzu dzięki czemu nie będą tak zbrylone i nie będą się kleić do młynka i ścianek. Składniki także dodajemy w kolejności. Zaczynając od pigmentów matowych i wypełniacza w pewnej ilości. Następnie można dodać inne elementy i resztę wypełniacza. Mieszanie najlepiej realizować w ramach dynamicznych serii, które będą się powtarzać i będą trwać sekundę. Dzięki temu będzie dochodzić do dokładnego mieszania produktów, ale nie będą się one spalać tak jak może się stać w przypadku ciągłej pracy młynka. Zanim nie opadnie pył nie można młynka otwierać. Jeśli stosujemy miki i chcemy osiągnąć ich odpowiedni błyszczący efekt lepiej wymieszać je z resztą produktów już gotowych w torebce strunowej, ponieważ takie mieszanie będzie skuteczniejsze, w młynku dojdzie do ich matowienia.