A. Wybór wizażysty/kosmetyczki
Wybór wizażystek i kosmetyczek na rynku jest naprawdę bardzo duży. Każdy salon piękności dysponuje kilkoma osobami będącymi w stanie wykonać odpowiednie usługi. Wybór powinien opierać się na dokładnej analizie tego, co dany usługodawca może nam zaoferować. Taką analizę wykonuje się poprzez zapoznanie się z ofertą i materiałami reklamowymi, zapytanie o zdanie znajomych i kierowanie się własnym gustem estetycznym. Opieranie się na opiniach znalezionych w Internecie może być mylące, ponieważ zadowolone osoby bardzo rzadko wracają na fora ślubne, by podzielić się tam swoimi odczuciami, a osoby niezadowolone, w znacznie wyższym procencie chętne do dzielenia się wrażeniami, często są niezadowolone ze względu na czysto subiektywne, nawet niezależne od wizażysty czynniki.
B. Wykonanie makijażu próbnego
Wykonanie makijażu ślubnego jest bardzo mocno zalecane, ponieważ nie tylko pozwala on na dobranie odpowiednich kosmetyków do potrzeb określonej osoby, ale pozwala także ustalić, jakie właściwie jest zapatrywanie na kształt makijażu po stronie wizażysty i po stronie osoby poddawanej zabiegowi. Na tym etapie dobiera się konkretne style i ich odmiany, usuwa się nieporozumienia. Trzeba wiedzieć, ze taki makijaż jest jedynie zarysem tego, co zostanie wykonane na ślub, więc pewnie nie będzie idealny. Problemem może być też wykonanie go na weekend, gdyż wizażysta może na to nie mieć czasu, przez co pomysł ze sprawdzeniem makijażu na imprezie może okazać się niewykonalny.
C. Makijaż a fryzura – kolejność wykonania
Makijaż ślubny powinno się wykonywać na samym końcu przygotowań, bezpośrednio przed założeniem sukni ślubnej i po wykonaniu fryzury. Jeśli taka kolejność nie jest możliwa, potrzebne jest odświeżenie makijażu po wykonaniu fryzury i specjalna uwaga ze strony fryzjera poświęcona na ochronę makijażu przed środkami do stylizacji włosów.
D. Panna młoda kontra wizażysta – autorstwo koncepcji makijażu
Wizażysta niemal zawsze zaoferuje dobrą opcję makijażu. Nie oznacza to jednak, ze będzie ona spójna z upodobaniami i charakterem panny młodej. Jeśli na tym polu występuje konflikt, nie należy decydować się na żadna z opcji, ale poszukać złotego środka. Warto pomóc wizażyście w tworzeniu koncepcji poprzez zaoferowanie mu przykładów pożądanej formy makijażu, chociażby w formie zdjęć.