Ten post może zawierać linki afiliacyjne, dzięki którym bez dodatkowych kosztów dla Ciebie, mogę zarobić niewielką prowizję.

Wielu wegan i troskliwych konsumentów decyduje się unikać kosmetyków i produktów spożywczych zawierających składnik zwany karminem, ponieważ pochodzi on ze zgniecionych ciał owadów. Tak, dobrze przeczytaliście.

Czerwony barwnik lub barwnik spożywczy jest uzyskiwany z owadów koszenilowych i potrzeba około 70 000 owadów, aby wyprodukować funt barwnika. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o procesie zbierania i produkcji, zdecydowanie polecam sprawdzić ten post z Gentle World. Chociaż karmin jest uważany za bezpieczny do stosowania w produktach spożywczych, a EWG nie uważa tego składnika za potencjalnie toksyczny lub szkodliwy, odnotowano kilka przypadków ciężkich reakcji alergicznych podczas spożywania lub używania produktów zawierających karmin.

W rezultacie FDA wymaga od producentów żywności i kosmetyków, aby "specjalnie zadeklarowali obecność dodatku barwiącego poprzez jego odpowiednią wspólną lub zwyczajową nazwę, 'ekstrakt z koszenili' lub 'karmin', w oświadczeniu o składnikach na etykiecie żywności." (Źródło: LiveScience)

Na szczęście dla nas wegan, oznacza to, że dość łatwo jest zauważyć ten składnik na etykietach i unikać produktów zawierających zgniecione owady. Jednak karmin występuje pod wieloma różnymi nazwami (jak np. ekstrakt koszenili, CI 75470, E120, Red 4) i zawsze zdarza mi się je wszystkie zapomnieć, więc stworzyłam poniżej poręczną grafikę, którą można zapisać i używać jako odniesienie w podróży!

Karmin w żywności i makijażu

Karmin jest szeroko stosowany w produktach spożywczych i kosmetykach jako "naturalny" barwnik i można go znaleźć prawie we wszystkim. Aby dać ci obraz tego, jak powszechny jest ten składnik w naszych produktach konsumenckich, zebrałam poniżej kilka przykładów:

Czy karmin jest wegański?

Więc, czy karmin jest wegański? Nie. Wszystko, co zawiera karmin lub pochodną z owadów koszenili, nie jest odpowiednie dla wegan.

Należy również pamiętać, że marki twierdzące, że ich produkty nie są testowane na zwierzętach i są "cruelty-free" mogą używać karminu w swoich produktach. To, że marka twierdzi, że jest "cruelty-free" nie oznacza automatycznie, że jej produkty są wolne od karminu. To samo dotyczy wielu samozwańczych "naturalnych" marek kosmetycznych. Musimy więc być czujni i upewnić się, że czytamy listy składników.

Ponadto, jeśli kiedykolwiek zauważysz karmin w składzie pod listą "może zawierać +/-", nie oznacza to automatycznie, że produkt zawiera karmin. Niektóre firmy kosmetyczne mogą używać tej samej etykiety lub opakowania na wielu swoich produktach i/lub zróżnicowanych kolorach, aby utrzymać koszty na niskim poziomie. Tak więc niektóre produkty lub odcienie mogą zawierać karmin, ale inne produkty, które używają tej samej etykiety lub opakowania, mogą go nie zawierać.

Jeśli chcesz kupować tylko kosmetyki bez karminu, to sprawdź naszą listę 100% wegańskich marek kosmetycznych. Żadna z tych marek nie używa karminu w swoich produktach.

Niektóre produkty mogą nawet w ogóle nie zawierać karminu, ale ponieważ produkty zostały wykonane na tym samym sprzęcie i linii montażowej z innymi produktami, które zawierają karmin, producenci kosmetyków wymieniają karmin pod listą "may contain +/-" dla tych, którzy są wrażliwi lub uczuleni na ten składnik.

W razie wątpliwości, zawsze skontaktuj się bezpośrednio z firmą i zapytaj, czy produkt, którym jesteś zainteresowana lub konkretny odcień/kolor zawiera karmin.