kiedy warto stosować kosmetyki mineralne Trudno jest obecnie znaleźć kogoś, kto interesowałby się całą branżą kosmetyczną i przynajmniej od czasu do czasu nie usłyszał o kosmetykach mineralnych – są one bardzo głośno reklamowane i cieszą się sporą popularnością. Jeśli jednak chcemy z nich korzystać to przede wszystkim powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że nigdy nie zastąpią nam one wszystkich innych produktów pielęgnacyjnych; czasami możemy potrzebować na przykład dobrego kremu nawilżającego, w innym przypadku nie obejdziemy się bez środka przeciwzmarszczkowego czy czegoś na trądzik. Mimo wszystko jednak nie da się zaprzeczyć temu, że takie kosmetyki mogą mieć naprawdę dobry wpływ na zdrowie naszej skóry. Niektóre ich składniki, takie jak chociażby dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku wykazują na przykład działanie ochronne; zatrzymują szkodliwe i zbyt silne promienie słoneczne, dzięki czemu skutecznie chronią naszą skórę w upalne dni. Sam tlenek cynku jest również doskonałym lekarstwem na stany zapalne skóry.

Stosuje się go nie tylko w takich kosmetykach, ale również i licznych preparatach przeznaczonych dla osób – a nawet niemowląt – zmagających się z takimi właśnie dolegliwościami. Oczywiście, nie brakuje również przeciwników kosmetyków mineralnych. Zwracają oni uwagę między innymi na fakt obecności w takich produktach tlenochlorku bizmutu, który ich zdaniem ma bardzo szkodliwy wpływ na ludzką skórę; rzekomo ma wywoływać stany zapalne i przyczyniać się do rozwoju trądziku.

Trudno jest jednoznacznie określić, czy teoria ta jest prawdziwa – brakuje na to naukowych dowodów. Niemniej jednak swego czasu rozpoczęto w mediach głośną akcję, której skutkiem było wycofanie ze sprzedaży przez niektórych producentów kosmetyków zawierających ten składnik. Jest to tylko przykład, bowiem teorii mówiących o szkodliwości tych produktów znajdziemy całe mnóstwo. Nie należy jednak się ich obawiać; wystarczy znaleźć wśród kosmetyków produkty pochodzące od dobrych producentów i zawierające w swoim składzie faktycznie minerały pochodzenia naturalnego, aby stosowanie ich było dla nas naprawdę korzystne. Na szczęście w sklepach spotkamy się obecnie z bardzo szerokim ich wyborem, zatem znalezienie wśród nich czegoś odpowiedniego właściwie nigdy nie powinno sprawić nam większych problemów.