Zdrowy makijaż dla każdej cery Makijaż mineralny jest wykonywany przy pomocy kolorowych kosmetyków mineralnych takich jak pudry, podkłady, cienie do powiek, błyszczyki i róże. Choć znane na świecie od 40 lat, dopiero w ostatnim czasie przechodzą prawdziwy rozkwit. Coraz więcej kobiet po nie sięga przekonując się do ich zalet i dobroczynnego działania. Kosmetyki mineralne są wynikiem poszukiwań preparatów tak lekkich i łagodnych w działaniu, aby mogły stosować je pacjentki po świeżo przebytych zabiegach kosmetycznych, a nawet operacjach plastycznych. Kosmetyki mineralne zapewniają nienaganny makijaż, jednocześnie wpływając na przyśpieszenie gojenia się skóry i leczenie podrażnień. W czym tkwi ich siła i tajemnica? W tych kosmetykach nie ma substancji chemicznych, jakie spotykamy w tradycyjnych produktach do makijażu. Mają bardzo krótki skład, w którym niemal sto procent stanowią naturalne, czyste związki mineralne.

Najczęściej są to dwutlenek tytanu, tlenek cynku, tlenek żelaza, tlenek chromu, ultramaryn i mika. Dwutlenek tytanu jest naturalną substancją, bezzapachową, która ma doskonałe właściwości kryjące i wybielające. Dodatkowo stanowi ochronę przed promieniami UVA i UVB. Dodaje się go do podkładów i pudrów dla cery mieszanej i suchej. Tlenek cynku z kolei działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, zwiększa krycie kosmetyku oraz jego przyczepność do skóry. Jest głównie składnikiem preparatów przeznaczonych dla skóry z problemami trądzikowymi. Za kolorystykę kosmetyków mineralnych odpowiada tlenek żelaza i ultramaryn.

Ten pierwszy dodaje się jako drobno zmielony pigment do podkładów, korektorów i pudrów, natomiast ultramaryn odpowiada za kolory cieni do powiek, pomadek do ust i róży do policzków. Mika, która jest obecna w większości kosmetyków mineralnych, nadaje skórze jedwabista gładkość, optycznie ją harmonizuje i matuje, niwelując niedoskonałości. Kolejną grupą minerałów jaką spotkamy w tego typu kosmetykach są krzemionka, azotek boru, stearynian magnezu i węglan wapnia. Substancje te ułatwiają nakładanie i rozprowadzanie kosmetyków na twarzy, doskonale pochłaniają wilgoć i sebum, dodają trwałości kosmetykom, dzięki czemu możemy cieszyć się świetnym wyglądem długi czas. Kosmetyki mineralne nie posiadają w swym składzie wody i tłuszczów, więc nie są potencjalnie zagrożone bakteriami, co sprawia, że maja niezwykłą trwałość. Jeśli dobrze je przechowujemy, w suchym i chłodnym miejscu, można używać ich spokojnie przez całe lata. Makijaż wykonany przy ich pomocy wygląda niezmiernie naturalnie, dzięki temu mogą je stosować nawet mężczyźni.