Ten post może zawierać linki partnerskie, dzięki którym bez dodatkowych kosztów dla Ciebie, mogę zarobić niewielką prowizję.

Bez względu na to, czy jesteś weganką, czy znasz kogoś, kto stosuje dietę wegańską, być może wiesz już, na czym ona polega i na czym polega brak produktów pochodzenia zwierzęcego i produktów ubocznych, w tym mięsa, owoców morza, nabiału i jaj, ale czy słyszałaś o wegańskich kosmetykach?

I pewnie zastanawiasz się... czy w naszych dzisiejszych kosmetykach do makijażu, pielęgnacji skóry, kąpieli i pielęgnacji ciała rzeczywiście stosuje się składniki pochodzenia zwierzęcego?

Niepokojące jest to, że składniki pochodzenia zwierzęcego i produkty uboczne, takie jak rozdrobnione robaki, tłuszcz z ubitych zwierząt, zmielone rogi i pazury, są nadal powszechnie stosowane i znajdują się w naszych codziennych kosmetykach.

W związku z tym wiele firm kosmetycznych rezygnuje z pozyskiwania lub wytwarzania produktów zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego, tworząc w ten sposób bezpieczną, wysokiej jakości linię kosmetyków wegańskich bez okrucieństwa wobec zwierząt.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wegańskimi kosmetykami, przedstawiamy Ci wszystkie Podstawy Wegańskiego Piękna, aby pomóc Ci w dokonywaniu lepszych i bardziej etycznych wyborów, które są bardziej przyjazne zwierzętom i naszej planecie.

Po przeczytaniu tego poradnika, będziesz lepiej rozumieć, co tak naprawdę oznacza wegańskie piękno i kosmetyki.

Podstawy wegańskiej urody

Co to jest wegańskie piękno i co to znaczy, że produkt jest wegański?

Kosmetyki "wegańskie", "przyjazne dla wegan" i "w 100% wegańskie" to produkty kosmetyczne, które nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego ani żadnych innych składników pochodzenia zwierzęcego, w tym wosku pszczelego i miodu.


Jaka jest różnica między kosmetykami oznaczonymi jako "wegańskie" a "przyjazne dla wegan" czy "w 100% wegańskie".

Wszystkie te oznaczenia oznaczają to samo. Produkt nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego ani produktów ubocznych. Czasami jednak firmy odnoszą się do produktu, który jest wegański, a nie do całej marki, która jest wegańska.


Czy wegańskie produkty kosmetyczne są testowane na zwierzętach?

Niektóre (nie wszystkie) produkty wegańskie mogły być testowane na zwierzętach, co sprawia, że nie są wolne od okrucieństwa.

Na przykład L'Oreal ma linię szamponów "100% wegańskich", ale L'Oreal jest marką, która płaci i pozwala na testowanie swoich produktów na zwierzętach. Tak więc, mimo że szampon L'Oreal nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego i teoretycznie jest "100% wegański", firma ta pozwala na testowanie swoich produktów na zwierzętach i nie jest wolna od okrucieństwa.

Oto przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć różnicę między kosmetykami cruelty-free i wegańskimi.


Jakie składniki pochodzenia zwierzęcego są powszechnie stosowane w kosmetykach?

Składniki pochodzenia zwierzęcego powszechnie stosowane w produktach kosmetycznych to: karmin, lanolina, keratyna, kolagen, elastyna, gliceryna i kwas stearynowy pochodzenia zwierzęcego, łój, perła, jedwab, pochodne mleka, śluz ślimaka i wiele innych. Zobacz długą listę składników pochodzenia zwierzęcego stosowanych w kosmetykach.


Czy zwierzęta są zabijane dla składników kosmetyków?

Składniki pochodzenia zwierzęcego stosowane w kosmetykach mogą pochodzić od żywych lub zabitych zwierząt lub być pozyskiwane jako produkt uboczny przemysłu mięsnego i mleczarskiego.


Jaka jest różnica między kosmetykami "wegańskimi" a "wegetariańskimi"?

Wegetariańskie produkty kosmetyczne nie zawierają składników pochodzących od zwierząt. Mogą jednak zawierać składniki wytworzone przez zwierzęta, takie jak miód, wosk pszczeli, białka jaj (białka białkowe), substancje mleczne itp.

Kosmetyki wegańskie nie zawierają niczego, co pochodzi z lub zostało wyprodukowane przez żywe lub zabite zwierzęta.


Wegańska marka a wegański produkt

Wegańskie kosmetyki mogą oznaczać, że cała marka jest wegańska lub że dany produkt jest wegański.

Marki wegańskie nie używają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego w swoich produktach. Listę w 100% wegańskich marek kosmetycznych można znaleźć tutaj.

Niektóre marki mogą jednak nie być całkowicie wegańskie, ale oferują pewne wegańskie produkty kosmetyczne.


Kto certyfikuje wegańskie produkty kosmetyczne?

Obecnie istnieją 4 niezależne certyfikaty dla wegańskich produktów kosmetycznych i marek. (1) Vegan Action (2) Vegan Society (3) PETA i (4) The Vegetarian Society.

Zauważ, że Leaping Bunny, Cruelty-Free International i Choose Cruelty-Free certyfikują tylko marki, które nie testują na zwierzętach, ale niekoniecznie muszą być wegańskie.


Jak sprawdzić, czy dana marka lub produkt kosmetyczny są *prawdziwie* wegańskie?

  • Szukaj jednego z wyżej wymienionych logo z certyfikatem wegańskim
  • Przeczytaj listę składników i unikaj wszystkich składników pochodzenia zwierzęcego na tej liście lub skopiuj i wklej listę składników na doublecheckvegan.com
  • Sprawdź FAQ marki na jej stronie internetowej i/lub zapytaj bezpośrednio firmę
  • Skorzystaj z Listy Produktów Wegańskich, na której znajdziesz informacje o niektórych markach!

Czy kosmetyki wegańskie są naturalne/ekologiczne/nietoksyczne?

Nie zawsze. - Chociaż większość wegańskich składników pochodzi ze źródeł roślinnych, niektóre z nich mogą być syntetyzowane lub wytwarzane w laboratorium i daleko im do składników pochodzenia naturalnego lub organicznego.

Producenci kosmetyków mogą również zdecydować się na stosowanie składników syntetycznych (które również są wegańskie), ponieważ są one tańsze od naturalnych składników roślinnych.


Czy kosmetyki wegańskie są drogie?

Nie zawsze. - Mamy wiele przewodników po produktach, w których prezentujemy szereg niedrogich i przyjaznych dla budżetu wegańskich kosmetyków. W dzisiejszych czasach można znaleźć wegańską alternatywę dla niemal wszystkiego za mniej niż 10 dolarów!

- Wegańskie kosmetyki do makijażu w
przystępnej cenie
- Wegańskie kosmetyki do
pielęgnacji skóry w przystępnej cenie -
Przyjazne dla budżetu wegańskie szampony i odżywki

do włosów


Czy kosmetyki wegańskie są lepsze?

Nie zawsze. - Często etykieta "wegańskie" na kosmetykach jest wykorzystywana przez marketingowców jako hasło reklamowe, które ma na celu sprzedanie produktu.

To, że coś jest oznaczone jako "wegańskie", nie oznacza, że automatycznie otrzymuje pieczęć aprobaty dla jakości, skuteczności czy wartości.

Przerzucając się na kosmetyki wegańskie, kupuj tak samo, jak w przypadku innych produktów kosmetycznych. Czytaj opinie, pytaj przyjaciół i rodzinę o rekomendacje i rób rozeznanie.


Dlaczego warto wybrać wegańskie produkty kosmetyczne?

Decydując się na zakup kosmetyków, które nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego, głosujemy naszymi dolarami za wolną od okrucieństwa przyszłością, w której żadne zwierzę nie będzie musiało cierpieć ani umierać w imię piękna!


Gdzie kupić wegańskie produkty kosmetyczne?

Wegańskie produkty kosmetyczne możesz znaleźć teraz niemal wszędzie! Mamy przewodnik po sklepach cruelty-free i wegańskich Sephora, Ulta, Shoppers Drug Mart i Nordstrom. Uwielbiamy też zakupy w Petit Vour, w 100% wegańskim butiku internetowym.