Makijaż dla delikatnych oczuIstnieje wiele produktów kosmetycznych które mogą uczulać wrażliwe oczy – podkłady, cienie, pudry czy tusze. Niebezpieczeństwo jest szczególnie duże w przypadku, gdy produkty takie posiadają intensywny zapach, bowiem substancje zapachowe uwalniają się po zetknięciu ze skórą i działają podrażniająco na spojówki. Osoby zmagające się z takimi problemami powinny zdecydować się na kosmetyki hipoalergiczne. Wykonanie makijażu dla wrażliwych oczu stanowi niemałe wyzwanie.

Produkty takie jak tusze, cienie czy konturówki zawierają mnóstwo sztucznych pigmentów – w zależności od koloru konkretnego kosmetyku może to być tlenek chromu, karmin lub tlenek żelaza dodatkowo zanieczyszczony niklem. Działanie uczulające mogą mieć również niektóre naturalne substancje, takie jak na przykład pigmenty produkowane na bazie kalafonii oraz pochodne związków węglowych. Lanolina stosowana często jako podłoże w produkcji tuszów i cieni nierzadko wywołuje wypryski kontaktowe. Należy zrezygnować z konkretnego kosmetyku w przypadku, gdy po kilkakrotnym wykonaniu za jego pomocą makijażu zaczynamy odczuwać pewien dyskomfort. Oczy nie przyzwyczają się do niego, zatem nie ma sensu męczyć się w taki sposób. W przypadku powtarzania się takiego problemu z wieloma różnymi kosmetykami warto poszukać w sklepach produktów hipoalergicznych. Na ich opakowaniu powinna znajdować się informacja mówiąca o tym, że są one przeznaczone do oczu wrażliwych oraz dla osób korzystających ze szkieł kontaktowych. Kosmetyki hipoalergiczne dostępne są wyłącznie w naturalnych odcieniach – należy unikać ostrych odcieni, bowiem powstają one z substancji mogących wywoływać ostre reakcje alergiczne. Substancji tych nie stosuje się jednak w produkcji kosmetyków przeznaczonych dla wrażliwych oczu. Pigmenty które znajdują się w składzie kosmetyków hipoalergicznych są wcześniej dokładnie oczyszczone; stosuje się na nich również kilka innych zabiegów które znacznie mogą zmniejszać ryzyko występowania podrażnień.

Kosmetyki hipoalergiczne są zwykle produkowane z jak najmniejszej liczby składników, bowiem dzięki temu można znacznie zminimalizować ryzyko występowania przy nich jakichkolwiek reakcji alergicznych. Dodatkowo zawierają one w sobie substancje które mogę łagodzić lekkie podrażnienia – na przykład wodę termalną. W ich składzie znajdują się co prawda konserwanty, ale w minimalnej ilości i tylko te specjalnie do nich dobrane. Ze swojej kosmetyczki należy wyrzucić maskary wodoodporne, bowiem zawierają one wiele substancji utrwalających. Do samego wykonywania makijażu należy korzystać z odpowiednich akcesoriów – miękkich i delikatnych.