kosmetyki naturalne

W ostatnim okresie ekologiczne kosmetyki są coraz bardziej popularne - znajdziemy je praktycznie we wszystkich perfumeriach, a niekiedy nawet w marketach. Nie każdy produkt, który będzie określony jako ekologiczny będzie naturalnym. Dlatego więc warto wiedzieć, jak będzie można je między sobą odróżniać. 

Mimo różnych prób niestety nadal nie mamy uporządkowania tego rynku i nie da się jednoznacznie określać jakie kosmetyki są ekologicznymi. Zakłada się, że taki produkt, który ma być naturalnym będzie miał przynajmniej 95% składników naturalnych. Mają one pochodzić z upraw ekologicznych, które nie będą zagrażać środowisku.

W kosmetykach organicznych mogą się znajdować wyłącznie składniki, które nie będą modyfikowane genetycznie, ale zawsze będą naturalne. Kluczowym składnikiem naturalnych kosmetyków zawsze są oleje tłoczone na zimno, które nie będą rafinowane. Zapach może pochodzić tylko z naturalnych olejków eterycznych. Niekiedy w produktach roślinnych znajdować się będą również jakieś emulgatory. Kosmetyki eko najczęściej są przyjazne skórze, ale nie koniecznie będą one skuteczniejsze niż te tradycyjne.

kosmetyki ekologiczneCertyfikat nie będzie potwierdzał, że dany produkt jest skuteczniejszy, ale może to być jedynie potwierdzenie użycia naturalnych składników. To, że kosmetyk jest naturalny nie jest także potwierdzeniem, że dla skóry będzie on odpowiedni. Tak samo jak w przypadku substancji naturalnej mamy złe i dobre tak samo będzie w przypadku produktów dobrych i złych. Jeśli coś jest syntetyczne nie będzie to oznaczać, że od razu jest to zły produkt. najważniejsze to umiejętność czytania poszczególnych produktów i etykiet, ponieważ wtedy będzie można sprawdzić jak konkretne składniki się sprawdzają.

Warto patrzeć, czy w składzie nie ma alkoholu, który może prowadzić do wysuszenia skóry oraz wystąpienia wolnych rodników. Niestety to co w teorii jest wiadome nie do końca będzie jasne w praktyce, dlatego najważniejsza będzie umiejętność poznania etykiety. Z niej wyczytać można wiele ważnych informacji. Nowoczesne kosmetyki są obecnie bardzo mocno rozbudowane. W większości przypadków są one oparte na różnych składniach mineralnych i roślinnych, które mogą mieć wpływ na stan skóry, która będzie pielęgnowana.